Zmiany w kanonie lektur od 1 września 2021 roku
„Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza inwestycja w ich przyszłość.”
Jim Trelease
Dlaczego warto dużo czytać? Dlaczego powinniśmy czytać dzieciom i zarazić je pasją czytania? Czytanie książek rozwija myślenie, pamięć i mowę dzieci. Poprzez czytanie dziecko zdobywa wiedzę o sobie i otaczającym je świecie oraz rozwija kompetencje poznawcze. Książki pomagają dzieciom poznać i nazwać emocje swoje i innych osób, a także rozróżniać świat zewnętrzny od świata odczuć i wrażeń. Czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli. Im bogatszy język dziecka, tym sprawniejszy jest sposób wyrażania własnego zdania, lepsza umiejętność werbalizowania uczuć i potrzeb. Przeczytane w książkach historie uczą dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, odnajdywania zależności i wyciągania własnych wniosków. Jednym słowem, czytanie kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli – kompetencje niezbędne do właściwego funkcjonowania społecznego.
Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową utworu (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników). Za: komunikat MEiN
Czytanie książek nie jest lekarstwem na wszystkie trudności w nauce, ale niewątpliwie jest jednym z najlepszych sposobów na ich uniknięcie.
Czytajmy dzieciom, aby były mądre i szczęśliwe!